Helicobacter pylori je baktéria špirálovitého tvaru, ktorá osídľuje sliznice žalúdka a dvanástnika a vyvoláva tam zápal. Spolu so zubným kazom predstavuje jednu z najčastejších infekcii v tele. Výrazne oslabuje prirodzenú obranyschopnosť žalúdka, čo môže spôsobovať vážnejšie zdravotné problémy.
Obsah článku
Príznaky helicobacter pylori
Prvé príznaky sú zväčša nenápadné a mnohí z nás si ich sotva všimnú. Prejavujú sa neustálym hladom a nutkaním niečo jesť. To vyvoláva ťažké trávenie, nadúvanie a zápach z úst. Žalúdok je zaneprázdnený a pracuje na plné obrátky.
A práve vtedy je pre helicobactera ideálny čas na nenápadné množenie. Keď je baktéria dostatočne silná a namnožená, začínajú sa objavovať tzv. druhotné príznaky ochorenia:
- Bolesti žalúdka
- Grganie
- Pálenie záhy – kyslé žalúdočné šťavy vystupujú zo žalúdka nahor do pažeráka, čo vyvolá nepríjemný pocit pálenia. To môže spôsobovať akné či iné kožné problémy.
- Horká chuť v ústach a zápach- helicobacter pylori je schopný v tele produkovať sulfid vodíka a metylmerkaptanu, ktoré sú zodpovedné za vznik zápachu a horkej chuti v ústach.
- Nechutenstvo
- Pocit na vracanie
- Nevoľnosť
Práve tieto príznaky sú signálom helikobakterovej gastritídy, teda zápalu žalúdočnej sliznice, ktorý je spôsobený premnožením helicobactera.
Tento zápal sa v prípade neliečenia môže prejaviť v podobe vredových ochorení žalúdka a dvanástnika. V pokročilejšom štádiu neliečenej helikobaterovej gastritídy sa môžu prejaviť vážnejšie príznaky, ako chudokrvnosť, čierna až tmavá stolica či krvácanie tráviaceho traktu.
Prenos helicobacteru
Zdrojom infekcie helicobacterom môže byť človek alebo zviera. Prenos nastáva, keď sa baktéria dostane do ústnej dutiny, odkiaľ sa presunie do tráviaceho traktu.
Nakaziť sa môžete bozkávaním, použitím neumytého riadu po infikovanej osobe, pitím z jedného pohára a podobne. Ak sa chcete nákaze vyhnúť je dôležité dodržiavať dôkladnú hygienu.
Ruky sa odporúčajú umývať pred každým jedlom a po vykonaní potreby. Okrem toho by ste mali dodržiavať pravidelnú ústnu hygienu, pretože práve ústnou dutinou sa helicobacter dostáva do tráviaceho traktu.
V ústach táto baktéria prežije len pár minút, pretože prostredie je tu odlišné od prostredia v žalúdku. Pravidelnou ústnou hygienou, najmä po kontakte s baktériou, dokážeme výrazne znížiť riziko nákazy.
A, samozrejme, nepoužívať neumyté príbory a poháre po druhých ľuďoch. Vďaka celkom jednoduchému prenosu baktérie je ochorenie časté u malých detí, ktoré sa správnym hygienickým návykom ešte len učia.
Helicobakter domáci test
Ako zistím, že mám helicobactera? Ak ste na sebe spozorovali niektoré z príznakov helikobakterovej gastritídy, určite vo vás hlodá podozrenie. Lekár vám jednoducho, niekoľkými krokmi prítomnosť tejto infekcie zistí, no dobrá správa je, že otestovať sa môžete aj doma.
Test helicobacteru zo stolice sa vykonáva jednoducho v pohodlí domova, pomocou voľnopredajného testu, ktorý nájdete v lekárni. Výsledok testu sa dozviete do 10 minút a jeho úspešnosť je 98%.
Pozrieť v obchode
Liečba helicobacter pylori
Lekári na liečbu tohto ochorenia využívajú kombináciu viacerých druhov antibiotík a liekov potláčajúcich tvorbu žalúdočných štiav. Taktiež vám odporučia diétu, alebo úpravu stravovacích návykov.
Stravovanie počas helikobakterovej gastritídy, ale aj iného žalúdočného ochorenia, si vyžaduje dodržiavanie niekoľkých zásad:
- Urobte si na jedlo dostatok času- tým, že sa ukľudníme, upokojí sa aj žalúdok, ktorý následne lepšie spracuje prijatú potravu.
- Jedzte častejšie a menšie porcie- žalúdok tak môže dokonale spracovať každé jedlo, bez prílišného zaťaženia
- Prehĺtajte len dokonale požutú potravu- opäť tým uľahčíme prácu nášmu žalúdku a tráviacemu traktu
- Potrava by mala mať normálnu teplotu- vyhýbajte sa príliš teplým a príliš studeným jedlám a nápojom, spôsobia žalúdku zbytočný šok.
Pri slove diéta je každému jasné, že nasledujú aj nejaké zákazy. Pri infekcii helicobacterom by ste sa mali vyhýbať týmto potravinám:
- Pikantné a príliš korenisté jedlá
- Mastné a vyprážané jedlá
- Káva a alkohol
- Sladké bublinkové nápoje – spôsobujú prílišnú plynatosť
- Surová zelenina- najmä paradajky, cibuľa, cesnak, paprika a uhorka
- Tučné a údené mäso
- Slané oriešky
Naopak do svojho jedálnička by ste mali vo zvýšenej miere zaradiť:
- Biele mäso a ryby
- Ovsené a pšeničné vločky
- Zelenina – hlavne brokolica, sladké zemiaky, mrkva, špenát, karfiol
- Ovocie- a to jahody, jablká, marhule, maliny, čučoriedky a brusnice
- Tmavý chlieb
Liečba bylinkami a korením
Už naše staré mamy verili, že bylinky majú veľkú moc. Sú plné slnka a energie z neho, okrem toho každá z nich má svoju úlohu a posilňuje inú časť ľudského tela.
- Harmanček má výrazné upokojujúce účinky, ktoré uľavia boľavému bruchu. Môžete si z neho urobiť čaj a piť ho po dúškoch.
- Škorica má antibakteriálne účinky a v tele dokáže zničiť nejeden vírus či baktériu. Podporuje trávenie, zmierňuje plynatosť a nafukovanie a uvoľňuje kŕčovité zovretia svalov. Jej kloktanie dokonca lieči zápalové procesy v ústnej dutine a pôsobí proti choroboplodným zárodkom.
- Podobné účinky má aj zázvor, ktorý sa ale pri ochoreniach žalúdka odporúča užívať v menších a častejších dávkach. V boji proti helicobacterovi môže pomôcť aj kurkuma, oregáno, tymián či sladké drievko.
Domáca liečba helicobactera
Ak sa chcete pri liečbe helicobactera pylori vyhnúť náročnej antibiotickej liečbe, poobzerajte sa po voľnopredajných alternatívach. Jednou, a pravdepodobne najúčinnejšou, z nich je chioská masticha.
Pozrieť v obchode
Ide o živicu z pistáciovníka z ostrova Chios, ktorá má silné protizápalové, antibakteriálne a antimikotické účinky. Na trhu ju nájdeme v rôznych formách, napríklad v podobe mastichových kryštálov, mastichy v kapsulách alebo mastichového prášku zo živice.
Na prevenciu alebo ako doplnok k liečbe helicobacteru pylori sú vhodné mastichové žuvačky, zubná pasta alebo antibakteriálne mydlo s obsahom mastichy.
Pozrieť v obchode
U detí do 5 rokov, tehotných a dojčiacich žien sa o postupe liečby helicobactera poraďte s lekárom. Helicobacter v tehotenstve neohrozuje matku ani plod, nemá vplyv na predčasný pôrod ani na pôrodnú hmotnosť plodu.
Žalúdočné nevoľnosti, zvracanie a bolesti brucha nie sú nič príjemné. Nákaza baktériou helicobacter pylori môže nastať kedykoľvek a kdekoľvek, aj napriek dostatočnej hygiene, našťastie v súčasnej dobe máme množstvo produktov, ktoré jej nedajú najmenšiu šancu.