Hnačka je vodnatá stolica, ktorá sa objaví častejšie ako trikrát za deň. Je to akási obranná reakcia tela, kedy sa telo zbavuje baktérií a škodlivín z tráviaceho traktu. K hnačke sa môžu pridružiť aj iné príznaky typické pre toto ochorenie, ako je zvýšená teplota, bolesti v oblasti brucha, nevoľnosť a zvracanie.
Obsah článku
Príčiny
Jej príčiny môžu byť rôzne, od konzumácie pokazeného jedla, cez psychické poruchy, ako je úzkosť či depresia, až po zápal sliznice žalúdka a čriev.
Hnačka môže byť ale aj následok vedľajšieho účinku niektorých liekov alebo požitia veľkého množstva jedla či tekutiny. Jednoducho povedané, hnačka je signál, že niečo v tele nie je v poriadku.
Prvá pomoc pri hnačke
Ak trpíte hnačkovým ochorením, je veľmi dôležité dodržiavať diétny režim. Zo svojho jedálnička vynechajte mliečne výrobky a strukoviny, ktoré spôsobujú prílišné nafukovanie a plynatosť.
Vyhnúť by ste sa tiež mali ovseným vločkám, ovociu (okrem banánu), kapuste a čerstvému chlebu, ktorý môže príliš zaťažiť tráviaci trakt.
Naopak, pomôžu vám tieto potraviny:
- Banány – toto ovocie má výrazné antilaxatívne účinky a obsahuje veľké množstvo minerálov, ktoré sa pri hnačke odplavujú vo vyššej miere.
- Kurací vývar – doplní tekutiny, zasýti a uľaví boľavému bruchu.
- Ryžová polievka – ryžu zalejeme vodou a necháme rozvariť, pridáme soľ a podľa chuti korenie. Ryža obsahuje dostatok minerálov a nedráždi žalúdok.
- Mrkvová polievka, prípadne dusená mrkva – Mrkva obsahuje pektín, ktorý na seba viaže toxíny a uľahčuje ich odplavovanie.
- Slané tyčinky – nezaťažujú žalúdok a kryštáliky soli pomáhajú dopĺňať minerály
Jablkový odvar – jablká uvaríme do mäkka, pridáme pol lyžičky cukru a kúsok škorice. Nezabúdajte, že je potrebné tento odvar piť po dúškoch, aby sa žalúdok veľkým množstvom tekutiny opäť nepodráždil. - Harmančekový čaj – upokojuje podráždený tráviaci trakt. Užívať ho môžeme vnútorne, kedy ho teplý pijeme po dúškoch, ale aj zvonku. Stačí ak uterák alebo detskú látkovú plienku namočíme do harmančekového odvaru a priložíme na boľavé brucho. Bolesť po chvíli ustúpi.
Pomôcť môžu aj produkty z lekárne:
Probiotiká – Probiotiká sú mikroorganizmy, nachádzajúce sa prirodzene v našom tele. Sú nenahraditeľné z hľadiska správnej funkcie trávenia, udržiavajú v rovnováhe črevnú mikroflóru, zabraňujú množeniu škodlivých mikroorganizmov a v nemalej miere prispievajú k posilneniu imunity. Pri hnačke dochádza k poklesu probiotických baktérií v tráviacom trakte, preto na jej liečbu je potrebné posilniť hrubé črevo a zabrániť ďalšiemu šíreniu patogénnych organizmov výživovými doplnkami s obsahom probiotík. Vyskúšať môžete napríklad probio-fix.
Čierne uhlie – kým probiotiká je dobré nasadiť už v začiatkoch hnačkového ochorenia a pokračovať s nimi aj po skončení, kvôli obnoveniu črevnej mikroflóry, čierne uhlie by sa nemalo užívať dlhodobo. Je to liek obsahujúci aktívne uhlie, ktoré je schopné pohlcovať plyny a toxické látky z tráviaceho traktu. Dokáže taktiež znížiť množstvo plynov v tráviacom trakte, čím výrazne pomáha pri žalúdočných a črevných nevoľnostiach. Je však dôležité podotknúť, že aktívne uhlie v organizme nerozlišuje medzi toxínmi, vitamínmi, či liečivom. Naviaže na seba všetko a formou stolice, ktorá je sfarbená do čierna, sa z tela vylučuje. Živočíšne uhlie nie je určené pre deti do 3 rokov a nemalo by sa užívať viac ako dva dni.
Smecta – je to prírodný čistený íl, ktorý je schopný viazať sa s hlienom sliznice zažívacieho traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množstvo. Tým chráni sliznicu proti infekcii a škodlivým látkam a výrazne urýchľuje liečbu hnačky. Podobne ako čierne uhlie, aj smecta na seba viaže toxické látky, ktoré sú vylučované stolicou, avšak bez zafarbenia. Smectu môžu užívať už deti od 1 roka, tehotné aj dojčiace ženy. Balenie Smecty obsahuje 10 – 30 vrecúšok naplnených čisteným ílom, ktorý rozpustíme v 50 ml vody alebo inej tekutiny. V prípade neustupovania príznakov ju môžeme užívať až 7 dní (u detí 3 dni), po tomto čase sa však odporúča vyhľadať lekára.
Ukázať ďalšie produkty proti hnačke
Pozor na dehydratáciu
Hnačkou sa z tela odplavujú výživné látky, minerály, toxické látky, ale aj množstvo tekutín. Tieto tekutiny je potrebné dopĺňať vo zvýšenej miere počas trvania hnačkového ochorenia, ale aj po ňom.
Ideálne sú v tomto prípade rôzne odvary z mrkvy, ryže či jabĺk. Na trhu taktiež nájdeme minerálne vody, ktoré majú preukázateľne upokojujúci vplyv na tráviaci trakt a telu dodávajú potrebné minerály.
Príkladom takejto vody je Brusnianka, Salvator, Slatina, Sulinka, Santovka či Šaratica.
V lekárni taktiež kúpime špeciálne rehydratačné roztoky, ktorých hlavnou úlohou je zabrániť dehydratácii a nadmernej strate minerálov. Jedným z veľmi kvalitných rehydratačných roztokov je napríklad Kulíšek.
Takýto roztok si však veľmi jednoducho vyrobíte aj samy doma. Do litra prevarenej vody primiešame čajovú lyžičku soli, čím zabezpečíme prísun sodíka, šťavu zo 4 pomarančov, ktorá dodá telu draslík, a 7 čajových lyžičiek cukru. Cukor dodáva oslabenému organizmu energiu a uľahčuje telu absorbovať minerálne látky z roztoku.
Napriek tomu, že hnačka v miernej forme sa dá pomerne ľahko liečiť, veľký pozor treba dávať u detí a starých ľudí, ktorí by mali byť rozhodne pod dohľadom druhej dospelej osoby.
Malé deti často počas choroby odmietajú prijímať jedlo a tekutiny, tu platí trpezlivosť a vytrvalosť. Ak však príznaky neustupujú a dieťa odmieta prijímať tekutiny, okamžite vyhľadajte lekára.
Boj s hnačkou často nie je jednoduchý, zriedkavé nie sú ani recidívy, kedy sa vplyvom narušenej črevnej mikroflóry hnačkové ochorenie vracia. Nepodceňujte preto jej dôkladné vyliečenie, či už formou diétnej stravy, probiotík alebo produktov z lekárne, ako je Smecta alebo čierne uhlie.
mám tri týždne hnačky dodržiavam pokyny lekára,užívam probiotiká aj Reasec,ale kedže nemám helicobaktera ani salmonelu mám byť pokojná,pri diéte to vraj doznie.umieram od hladu,lebo všetko čo zjem vydrží vo mne asi 10 minút,ale musím byť vraj trpezlivá.Nemohli by ste mi poradiť,ako na hnačku,keď sa ma drží ako kliešť?
Mám hnačku už 4 dni 4xdene ak niečo zjem už musím bežať brucho ma nebolí prosim o radu