Koenzým Q10 – užívanie, nežiadúce účinky a vaše skúsenosti

Žijeme v dobe, ktorá je možno až príliš rýchla a stresujúca. Často máme pocit, že je toho na nás priveľa, že ďalej už nevládzeme. Lepia sa na nás choroby a my namiesto toho, aby sme ich poriadne vyležali doma, naďalej pracujeme a celú chrípku či nachladnutie v podstate ignorujeme.

Veď, čo by povedal šéf, keby sme týždeň neprišli do práce. Týmto konaním, však, ešte viac oslabujeme organizmus, ktorý je unavený, bez energie, naša pleť sa zhoršuje, spánok je nepokojný a všetko je akési náročnejšie.

koenzym q10 - účinky, skúsenosti, užívanie

Pozri akciovú ponuku v lekárni

Ak sa aj vy zamýšľate nad tým, kam sa stratila vaša energia a vitalita, skúste si prečítať náš článok, možno práve v ňom nájdete riešenie na svoju každodennú únavu. Koenzým Q10 však nie je len skvelým pomocníkom pri vyčerpaní a regenerácii, pomáha aj pri mnohých ďalších ťažkostiach.

Čo je koenzým Q10?

Koenzým Q10 je látka nebielkovinového charakteru, ktorá sa nachádza v každej bunke nášho tela. Je súčasťou dvoch, veľmi dôležitých, procesov v každom organizme.

Tým prvým je zabezpečovanie energetického metabolizmu buniek, teda prenos okamžitej energie do orgánov. Vzhľadom na to, že koenzým Q10 je silný antioxidant, je nenahraditeľný pri druhom dôležitom procese v organizme, a to ochrane buniek pred škodlivinami.

chemický vzorec koenzým q10

Kde môžeme koenzým Q10 nájsť?

Udáva sa, že pri vyváženej strave s pravidelným príjmom všetkých potrebných živín sa do tela dostane len 20% dennej potreby koenzýmu Q10. Organizmus detí a mladých ľudí si vytvára dostatok tohto koenzýmu, takže jeho deficit nijako nepocítime, problém však nastáva s pribúdajúcim vekom. Vedci tvrdia, že po tridsiatke sa produkcia koenzýmu Q10 začína rapídne znižovať a takmer každý štydsiatnik má už 30% deficit tejto látky.

Práve nedostatkom koenzýmu Q10 by sa dala vysvetliť znížená výkonnosť, zhoršená tolerancia na záťaž a spomalená schopnosť regenerácie.

nedostatok koenzýmu q10

Najčastejšími zdrojmi koenzýmu Q10 sú:

  • Morské plody, ako makrela, losos alebo sardinky
  • Mäso a vnútornosti, najmä srdce, pečeň a obličky
  • Zelenina a strukoviny, hlavne brokolica, špenát, kukurica, paradajky, slnečnica či fazuľa
  • Ovocie, hlavne čučoriedky, černice, melón, orechy a hrozno
  • Sója a produkty zo sóje
  • Vajcia, najmä surové

Je veľmi dôležité podotknúť, že kvalita aj množstvo koenzýmu Q10 v danej potravine sa výrazne znižuje tak skladovaním, ako aj tepelnou úpravou. Je paradoxom, že práve potraviny, v ktorých sa tento koenzým nachádza nie je vždy možné konzumovať v surovom stave a pri úplnej čerstvosti.

losos bohatý na koenzým q10

Ako užívať koenzým Q10

Odporúčaná denná dávka tohto koenzýmu je 30 mg. Ako už bolo spomenuté vyššie, je takmer nemožné, aby človek vo vyššom veku dokázal prijať odporúčané množstvo v strave.

Koenzým Q10 je preto možné si zakúpiť aj v tabletkovej forme ako doplnok stravy. Takto je možné celkom jednoducho a pohodlne zvýšiť jeho príjem v chrípkovom období, počas väčšej pracovnej vyťaženosti alebo jednoducho vtedy, keď sa necítime vo svojej koži.

Vitamín E, C a B2 zlepšujú vstrebávanie samotného koenzýmu, preto sa odporúča užívať ich súčasne. Tobolky koenzýmu Q10 je vhodné, kvôli čo najúčinnejšiemu vstrebaniu, užívať počas jedla alebo po jedle, ktoré obsahuje dostatočné množstvo tuku. Koenzým je totiž látka rozpustná v tukoch.

Množstvo koenzýmu Q10 v tele sa pohybuje okolo 1 – 1,5 g a jeho hladina vekom klesá. Udáva sa, že až 70% ľudí vo veku nad 45 rokov má nedostatok tohto koenzýmu.

gs koenzym q10 pilulka.sk

Nežiadúce účinky

Napriek tomu, že nežiadúce účinky koenzýmu Q10 neboli zistené, jeho užívanie by sa nemalo kombinovať s liekmi na riedenie krvi. Vyhnúť by sa mu mali aj tehotné ženy a deti do 3 rokov. U starších detí sa odporúča poradiť s lekárom. Predávkovanie koenzýmom Q10 nie je možné, pretože telo si ho vezme vždy len toľko koľko potrebuje a využije.

Skúsenosti a recenzie

Asi všetci vieme, že recenziám užívateľov treba pristupovať veľmi opatrne. Napriek tomu vám sem priložím zopár ukážok, čo si o užívaní Koenzýmu Q10 vo forme výživového doplnku myslia zákazníci:

koenzým q10 recenzia

koenzým q10 skúsenosti heureka.sk

koenzým q10 skúsenosti a recenzie

Účinky koenzýmu Q10

  • Imunita – ako už bolo spomenuté, koenzým Q10 ochraňuje bunky pred pôsobením škodlivých látok, čím výrazne zlepšuje činnosť imunitného systému.
  • Vitalita, sila a energia – tým, že koenzým Q10 zabezpečuje energetický metabolizmus buniek, sa stáva jednou z nenahraditeľných látok pri tvorbe a prenose energie v organizme.
  • Zdravé a výkonné srdce a cievy – koenzým Q10 vychytáva cirkulujúce voľné radikály, čím chráni cievnu stenu pred poškodením, zápalom a stratou pružnosti. Táto látka je lekármi odporúčaná pred a po operácii srdca, pretože výrazne prispieva k rýchlejšiemu a lepšiemu zotaveniu po operácii.
  • Ochrana pred trombózou – Užívanie koenzýmu Q10 zmenšuje veľkosť krvných doštičiek, trombocytov, čím zlepšuje prietok krvi aj v tých najjemnejších kapilárach.
  • Spomaľuje starnutie – dostatočná hladina koenzýmu Q10 v tele spomaľuje degeneráciu a deštrukciu buniek, chráni bielkoviny aj DNA pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi, čím sa spomaľuje proces ich starnutia.
  • Neurologické ochorenia – vedci predpokladajú, že dlhodobé užívanie koenzýmu Q10 v počiatočnom štádiu Alzeheimerovej alebo Parkinsonovej choroby môže spomaliť, či dokonca až zastaviť prudké napredovanie týchto ochorení.
  • Ochrana pred voľnými radikálmi – Tvorba voľných radikálov v mitochondriách buniek vedie k ich poškodeniu, čím sa do bunky nedostáva toľko energie, koľko bunka potrebuje. V dôsledku toho dochádza k patologickým zmenám v mozgu sprevádzanými zmätenosťou, stratou pamäti a neskôr až demenciou. Práve koenzým Q10 dokáže ochrániť mitochondrie pred škodlivými voľnými radikálmi a naštartovať tvorbu energie v mozgových bunkách.
  • Posilňuje ďasná a pomáha pri paradentóze – najmä vďaka už spomínanej regeneračnej funkcii.
  • Pomáha urýchľovať regeneráciu – po náročnom športovom výkone, zranení či chirurgickej operácii

Koenzým Q10 v tobolkách

Výživový doplnok koenzým Q10 nájdeme v každej lekárni či na e-shope, cena sa odvíja od veľkosti balenia, ale aj množstva koenzýmu v jednej tobolke.

Zloženie, podobne ako cena, sa môže u rôznych výrobcov mierne odlišovať, no v tobolkách je vždy potrebné množstvo koenzýmu Q10, sójový olej, kvôli čo najlepšej vstrebateľnosti, sójový lecitín, želatína, zvlhčovadlo a istá dávka farbiva.Tobolky by mali mať tmavú až čiernu farbu, kvôli ochrane pred rozkladom pôsobením svetla.

Najpredávanejší koenzym Q10

GS Koenzým Q10

koenzym q10 GS

Pozrieť v obchode

Je pravda, že zdravie si za peniaze nekúpime, no do prevencie sa investovať celkom určite oplatí, veď spojenie koenzýmu Q10 so zdravou stravou a pobytom na čerstvom vzduchu nám predsa nemôže uškodiť.

Diskusia

  1. Viera Lišková says:

    Píše sa tu, že by sa koenzým q10 nemal kombinovať s liekmi na riedenie krvi. Ako to vlastne je, ja užívam Pradaxu 150 mg ráno a večer a kardiológ mi súčasne odporučil brať aj koenzým q10. Lekárnik tiež nie je vedomí, žeby boli nejaké nežiadúce účinky pri takejto kombinácii. Tak odkiaľ sú tie informácie, ktoré sa tu uvádzajú? Je to len váš dojem, alebo je to odborne dokázané. Pradaxa je na riedenie krvi, koenzým q10 by potom mal obsahovať látky, ktoré bránia riedeniu krvi, ale neobsahuje. Prosím vysvetlenie.

  2. Tatiana says:

    Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môžem užívať koenzým Q10 súčasne s Anopyrínom 30. Užívam tento liek z dôvodu, že mám lepivé krvné doštičky a užívam antikoncepciu. Chodím raz ročne na kontrolu , vyšla mi určitá mutácia génov, preto mi ku antikoncepcii nasadili preventívne Anopyrín 30. Na základe výsledkov vyšetrení antikoncepciu užívať môžem, no v kombinácii s Anopyrínom . Moja dentálna hygienička mi odporučila koenzým,no dočítala som sa, že sa nesmie užívať s liekmi na riedenie krvi. No niesom si istá, či sa k nim radí aj Anopyrín 30. Ďakujem za odpoveď.

  3. Karol Kikirík says:

    Dobrý deň
    Ja užívam Koenzým Q 10 30 mg až 60 mg 1 cps denne po jedle (po obede) od roku 2011 až doteraz a jediné čo sa mne zistilo zo strany lekárov je, že mám niekedy rýchlejší pulz. Vďaka koenzýmu Q 10 mám ešte svoje zuby a skoro žiadne kazy aj napriek odhaleným zubným kŕčkom. Po roku 2010 som mal operované medzi-stavcové platničky. Tri roky som mal pokoj no potom začali chronické bolesti, ktoré trvavjú dodnes, ale dá sa to vydržať po pravidelnom cvičení. Od roku 2015 sa mi zvýšili tuky v krvi a o rok aj cholesterol čo ani môj otec nemal nikdy zvýšený cholesterol. Pred troma rokmi som vážil 83 Kg na 196 cm výšky a teraz mám skoro 90 Kg. Myslím si, že s pribúdajúcim vekom a pracovným a životným štýlom akým mám by som bez tohoto koenzýmu Q 10 bol na tom oveľa horšie po zdravotnej stránke ? Inak ak už máte po štyridsiatke ako ja tak koenzým Q 10 v kozmetických prípravkoch (vonkajšia výživa) Vám nepomôže. Preto ho môžete užívať vnútorne a dlhodobo. Takže tak !

  4. edita jaslovska says:

    dobrý den tiež prosim o vysvetlenie beriem raz denne anopyrin na riedenie krvi 100mg ale viem že srdiecko by potrebovalo Q10 tak by som potrebovala odpoved za ktoru vopred dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *