Lieky na pálenie záhy aj v tehotenstve. Pomáha aj sóda bikarbóna, mlieko nie

Pálenie záhy alebo inak pyróza je jav, ktorý zažil už určite takmer každý z nás. Či to už bolo po dobrom jedle alebo po nadmernej konzumácii alkoholu.

Tento nepríjemný problém vzniká vtedy, keď je v žalúdku nedostatočné množstvo kyseliny chlorovodíkovej, ktorá reguluje žalúdočné kyseliny. Pri jej nedostatku sa látky vznikajúce pri kvasení jedla dostávajú do pažeráka a spôsobujú pálenie, grganie alebo nadúvanie.

Nie vždy musí ísť o závažný problém a záchranu dokážeme nájsť aj doma v kuchyni, no ak tento problém pretrváva, mali by sme navštíviť lekára, pretože to môže mať vážne následky.

pálenie záhy - pyróza

Čo pálenie záhy spôsobuje

Pálenie záhy vzniká najmä po konzumácii nevhodného jedla. Za spúšťače sa považujú mastné a príliš pikantné pokrmy. Ďalej je to káva, čokoláda, cibuľa, cesnak, alkoholické nápoje, najmä biele víno, jedlá z kysnutého cesta, príliš horúce nápoje alebo údeniny.

Ak fajčíte a máte problémy so záhou, tak radšej skončite, alebo to aspoň obmedzte, pretože nikotín tiež uvoľňuje žalúdočné kyseliny.

Pálenie záhy v tehotenstve

Mnoho žien trápi pálenie záhy práve počas tehotenstva. Pre niektoré je to počiatočný signál, že sú tehotné. Počas tehotenstva sa ženám v tele produkuje tehotenský hormón progesterón, ktorý môže spôsobovať zmenu pohyblivosti žalúdka a s tým spojený návrat potravy do pažeráka a následné pálenie záhy.

pálenie žáhy v tehotenstve

Iné budúce mamičky sa s pálením záhy stretávajú až v neskoršom štádiu tehotenstva, kedy im rastúca maternica začne tlačiť na celý tráviaci trakt a zabrať preto dostáva aj pažerák.

Ako sa pálenia záhy vyvarovať?

  • Jedzte menšie porcie a viackrát denne.
  • Jedlo dôkladne požujte a nehltajte celé kusy.
  • Po jedle radšej seďte alebo choďte na prechádzku. Nie je vhodné si hneď ľahnúť, pretože v tejto polohe sa potrava dostáva naspäť do pažeráka.
  • Posledné jedlo si doprajte minimálne 3 hodiny pred spaním.
  • Vyhýbajte sa stresu.
  • Nepite polhodinu pred jedlom a polhodinu po jedle.

Domáce rady proti páleniu záhy

Ak nemáte po ruke lieky postačia vám suroviny, ktoré sa určite nachádzajú v každej domácnosti. Medzi prvé patrí bezpochyby sóda bikarbóna. Postačí ak rozpustíte 2 – 3 čajové lyžičky v pohári vody a vypijete. Úľava sa dostaví do pár minút, no neodporúča sa tento spôsob praktizovať príliš často.

Ďalej sú to zásadité minerálne vody ako napríklad Fatra, ryžové chlebíky alebo biele burizóny, mandle bez šupky, kokos a rôzne bylinkové čaje.

Skúsiť môžete čaj z feniklu, rebríčka, mäty piepornej, harmančeka, medovky lekárskej alebo čaj zo zázvoru.

Medzi ďalšie spôsoby ako predísť alebo sa zbaviť pálenia patrí žuvanie žuvačiek bez cukru. Pri žutí žuvačiek dochádza k zvýšenej tvorbe slín a sliny neutralizujú žalúdočné kyseliny.

Mlieko na pálenie záhy?

Určite ste počuli aj o tom, že by ste mali vypiť pohár mlieka. To nie je tak celkom pravda, nakoľko mlieko možno zaberie na chvíľu, no v konečnom dôsledku podporuje tvorbu kyselín, takže sa ocitnete na začiatku. Keď už chcete siahnuť po mlieku, zvoľte radšej kefírové.

Lieky proti páleniu záhy

Ak sa u vás pálenie záhy prejavuje častejšie ako dvakrát do týždňa, netreba tento problém podceniť. Môže ísť o závažné ochorenie ako napríklad zápal pažeráka.

Ak nechcete experimentovať s radami starých materí, zoženiete aj množstvo voľne predajných liekov.

Talcid žuvacie tablety

Jedným z voľne predajných liekov je Talcid – žuvacie tablety, ktoré sa užívajú medzi jedlami a pomáhajú neutralizovať žalúdočnú kyselinu. Balenie 12 kusov vás vyjde približne 4 eurá.

talcid na žalúdočnú kyselinu

Pozrieť v lekárni

 

Kvapky na činnosť žalúdka

Ak preferujete inú formu liekov ako tablety, môžete vyskúšať J.V. kvapky duo, ktoré sa užívajú 20 minút pred jedlom. Ich cena sa pohybuje medzi 8 až 9 eurami za 50 ml balenie.

j.v.-kvapky duo na pálenie záhy

Pozrieť v lekárni

 

Antirefluxný sirup pre tehotné

A teraz niečo aj pre tehotné ženy, ktoré trápi tento problém. Sirup Gastrotuss môžu užívať aj ony. Balenie obsahuje 25 vreciek po 20 ml, ktoré sa užívajú po jedle a pred spaním. Tu sa cena pohybuje okolo 10 eur za balenie.

antirefluxný sirup pre tehotné proti páleniu záhy

Pozrieť v lekárni

 

Ako zistím, či mám problém

Ak chcete zistiť, či máte dostatok kyseliny chlorovodíkovej, môžete si skúsiť urobiť test. Hneď po zobudení si rozpustite 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny v pohári vody.

Ak si grgnete do minúty, máte jej prebytok. Ak do troch minút, máte jej akurát, no ak sa vám to nepodarí, znamená to, že nemáte v žalúdku žiadnu kyselinu chlorovodíkovú, čo znamená problém.

Tento test opakujte tri dni po sebe. Ak vám stále vychádza negatívny výsledok, poraďte sa zo svojím lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *