Už sa vám stalo, že ste na nohe zbadali veľmi nepekné a bolestivé miesto? Môže ísť o kurie oko Preto dávajte pozor a preštudujte si tento článok. Čo to je a ako sa toho zbaviť? Naše nohy sú ako náš osobný dopravný prostriedok. Preto je nutné sa o ne starať a uľahčiť im to ako sa len dá.
Obsah článku
Čo je kurie oko?
Kurie oko je kožné ochorenie, ktoré vzniká ako reakcia na dlhodobý tlak vyvíjaný na konkrétne miesto oproti kosti. Najčastejšie sa vyskytuje na nohách a chodidlách či na prstoch nôh. Kurie oko je zhrubnutá koža žltošedivého tvaru vo veľkosti pol až jeden a pol centimetra. Je to bolestivé a citlivé na dotyk, pretože vnútorný čap (koreň) tlačí oproti kosti. Kurie ok vo nie je infekčne prenosné ochorenie, čím sa líši od bradavíc, ktoré sú veľmi podobným ochorením.
Charakteristika
Kurie oko je zhluk odumretých buniek, ktorý má svoj koreň a šíri sa celkom rýchlo. Môže byť mäkké aj tvrdé a jeho okolie býva zapálené.
Príčiny vzniku kurieho oka
Medzi najčastejšie príčiny patrí nevhodná obuv, ktorá tlačí na nohu a v mieste tlaku neskôr vzniká kurie oko. Častejšie postihuje ženy, pretože sú ochotné nosiť topánky aj napriek tomu, že ich tlačia viac, než by mali. Taktiež kurie oká potrápia aj malé deti.
Miesto vzniku
Najčastejšie ide o chodidlá, spodnú klenbu nohy, päty, prsty na nohách.
Príznaky
Tento ohraničený útvar vzniknutý v dôsledku neustáleho tlaku sa sfarbí dožlta. Pokožka stvrdne a začne vyvíjať tlak v dolných vrstvách na kosť alebo nervy, tým dochádza k pociťovanej bolesti.
Kurie oko vs. bradavica
Bradavica je nezhubný výrastok na koži, ktorý je spôsobený ľudským kožným papilomavírusom (HPV). Ten sa do organizmu dostane ranou v tele, ktorá môže byť aj veľmi malá a nepatrná. O tom, či sa u vás prejaví tento vírus, rozhoduje váš imunitný systém.
Bradavice sa môžu objaviť na nohách, preto sa často zamieňajú s kurím okom. Ďalej sa môžu vyskytnúť aj na rukách. Po ich odstránení, na rozdiel od kurích ôk, miesto krváca.
Prevencia
- Noste pohodlnú obuv, ktorá vás netlačí, najlepšie z mäkkej kože.
- Používajte vložky do topánok a korektory, čím predídete tlaku vyvíjanému na nohu
- Starajte sa o svoje nohy a pravidelne odstraňujte stvrdnuté časti vašej pokožky.
- Udržujte vašu pokožku nôh jemnú, používajte peelingy, masky a krémy.
Liečba
Pri liečbe kurieho oka môžete postupovať viacerými spôsobmi. Máte na výber lekárske ošetrenie, domáce recepty alebo rôzne prípravky na kurie oká dostupné v lekárňach.
Kožný lekár vám s týmto problémom môže pomôcť. Najčastejšie ide o vypaľovanie tekutým dusíkom. Táto procedúra je bezbolestná. Dusík akoby zmrazil kurie oko, ktoré začne odumierať a po pár dňoch odpadne. Ak sa nedostaví účinok, je potrebné túto procedúru opakovať.
Ak je kurie oko veľmi veľké, niekedy je potrebné ho vyrezať. Pokiaľ sa tomuto kožnému ochoreniu nevenujete a zanedbáte ho, môže dôjsť aj na toto. Preto riešte problém už v jeho začiatkoch.
Domáce recepty
Už naše staré mamy vedeli, čo majú robiť, ak ich trápilo kurie oko. Prinášame vám rady a recepty na jednoduché odstránenie tohto problému. Schválne, skúste sa spýtať vašej starej mamy na liek.
Lastovičník
Lastovičník je rastlina, ktorá účinne bojuje proti kurím okám. Z tejto bylinky odlomte stonku. Z nej začne vytekať žltá až oranžová šťava. Potrite ňou kurie oko a nechajte zaschnúť. Opakujte tento proces každý deň, efekt by sa mal dostaviť. V súčasnosti sa dá zohnať aj tinktúra z lastovičníka, ktorou stačí postihnuté miesto potierať.
Cesnak
Po večernom kúpeli si na nohy naneste krém, aby ste zjemnili pokožku a zároveň ochránili je zdravú časť. Nakrájajte cesnak na plátky, priložte ho na kurie oko, jemne obviažte a nechajte pôsobiť cez noc. Opakujte po dobu 7 dní.
Ocot s citrónom
Ďalším z babských receptov je práve sila citrónu a octu. Zmiešajte citrónovú šťavu a trochu octu. Tento roztok naneste na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť počas noci. Opakujte niekoľko dní, kým nebudete vidieť zmenu.
Cibuľa a ocot
Skúste niekoľko hodín máčať plátok cibule v octe a cez noc si ho priložte na kurie oko. Obviažte ho a nechajte pôsobiť. Ráno si nohy umyte. Tento postup opakujte dovtedy, dokým sa jadro kurieho oka nevylúpne. Potom už len stačí odstrániť prebytočnú stvrdnutú kožu a je po probléme.
Prípravky na kurie oká z lekárne
Spýtajte sa lekárnika na účinný prípravok proti kurím okám. Na trhu je ich niekoľko a všetky obsahujú kyselinu salicylovú, ktorá pomáha odstraňovať bradavice aj kurie oká. Podľa recenzií je najúčinnejší Verumal gél, ktorý je však na predpis. Preto sa poraďte so svojím lekárom.
Je to niečo ako lak na nechty, ktorým sa potiera postihnuté miesto. Ďalšími možnými riešeniami sú Wartner Bradavičník, čo je roztok, ktorý funguje na princípe tekutého dusíka. Jeho cena sa pohybuje okolo 19 €. Existujú aj náplasti na kurie oká, avšak s nimi nie sú pacienti až tak spokojní. Dostupný je aj Scholl CORN EXPERT PEN, ktorý sa prikladá na postihnuté miesto. Znova funguje na báze kyseliny salicydovej. Cena tohto produktu sa pohybuje okolo 10 €.
Tento bolestivý problém nezanedbávajte a snažte sa ho vyriešiť už v jeho začiatkoch. Čím dlhšie budete problém odkladať, tým dlhšie potrvá jeho liečba. Nezabúdajte preto na vhodnú a pohodlnú obuv.
Wartner bradavicnik pomaha aj na kurie oka?
Mam kurie oko na päte chodidla a jeto velmi bolestive musel som prist domou z roboty a rano chcem viskusat naplast.neviem ci mi to pomoze ,je bolestiva chirurgicky zakrok?