Arónia čiernoplodá pochádza zo Severnej Ameriky. To že má táto nenápadná rastlina mnoho liečivých účinkov, vedeli už naši predkovia. Ak ste o nej ešte nepočuli, možno ju poznáte pod menom jarabina čierna.
Obsah článku
Pestovanie arónie
Arónia čiernoplodá (alebo Arónia Nero) je trváca rastlina, ktorá sa pestuje ako ker alebo stromček. Dorastá do výšky 1,5 – 2 m. Má rada dostatok slnka, darí sa jej na všetkých tipoch pôdy a aj vo vyšších polohách. Je odolná voči suchu, škodcom aj mrazom (až do – 47°C).
Ak si kúpite sadenice arónie, môžete ju vysadiť ako samostatné kríky alebo ako živý plot. Cena sadeníc sa pohybuje medzi 2,50 – 4 eurami. Sadia sa na jeseň alebo na jar do pripravených jamiek. V prvom roku je potrebné rastlinku upravovať tak, aby sa vám vytvorila koruna. Neskôr stačí odstraňovať len menej úrodné a prebytočné výhonky.
Arónia vás na jar poteší súkvetiami bielych kvetov. Na jeseň pre zmenu oranžovo červenými listami. Jej plody dozrievajú v prvej polovici septembra. Sú takmer dva krát také veľké ako plody ríbezlí, majú tmavofialovú až čiernu farbu, kyslastú chuť a hrubšiu šupku.
Účinky arónie
Arónia čiernoplodá obsahuje množstvo vitamínov. Najviac obsiahnuté sú vitamín P – rutín, vitamíny C, A a vitamíny skupiny B. Z minerálnych látok sú to železo, jód, bór, mangán, fluór, meď, molybdén a kobalt. Vďaka svojmu zloženiu má liečivý účinok na ľudský organizmus v mnohých oblastiach.
- Rutín obsiahnutý v arónii ovplyvňuje pevnosť a pružnosť ciev. Vplýva na zlepšenie krvného obehu, pomáha pri liečbe kŕčových žíl a hemoroidov.
- Arónia prispieva k správnemu fungovaniu štítnej žľazy. Pomáha udržať hormonálnu rovnováhu.
- Pri liečbe rakoviny sa používa na zmiernenie vedľajších účinkov protirakovinových liekov a po rádioterapii.
- Pozitívne ovplyvňuje krvný tlak.
- Stabilizuje hladinu cukru, vďaka čomu pomáha pacientom s cukrovkou.
- Znižuje hladinu cholesterolu.
- Arónia je prospešná aj pre imunitný systém a má protizápalový účinok.
- Podporuje správnu funkciu nervového systému.
- Pôsobí preventívne proti chorobám pečene a tráviaceho traktu. Pomáha pri zápche, nadúvaní a hnačke.
- Arónia pomáha aj zraku. Chráni bunky očí pred poškodením a tvorbou šedého zákalu.
- Obsahuje množstvo antioxidantov.
Domáce recepty z arónie
Plody sa konzumujú čerstvé alebo ako súčasť ovocných šalátov, kompótov, marmelád a sirupov. Dajú sa tiež sušiť a piť vo forme čaju. Vyrába sa z nich aj chutné víno. Okrem toho sú plody arónie skvelým prírodným farbivom. Dodajú nápojom peknú farbu, vitamíny a minerály.
Šťava z arónie
Budete potrebovať: 1 kg plodov arónie. Plody arónie obsahujú až 69% šťavy. Z jedného kilogramu jej vylisujete 500 – 600 ml. Lisuje sa za studena. Šťavu nalejte do pripravených nádob a pasterizujte pri 85° – 95° Celzia 15 minút. Takto pripravená šťava vydrží dva roky. Užíva sa 50ml 3 x denne.
Sirup z arónie
Tento sirup sa nevarí, vďaka čomu sa zachová väčšie množstvo prospešných látok. Budete potrebovať: 1 liter plodov arónie, 1 kg cukru, 4 polievkové lyžice kyseliny citrónovej.
Do väčšej nádoby nasypte umyté a očistené bobule arónie. Pridajte kyselinu citrónovú, zalejte prevarenou a vychladnutou vodou. Pohár uzatvorte a nechajte postáť 30 – 35 hodín. Potom plody roztlačte a tekutinu prekvapkajte cez husté sitko alebo plátno. Na ochutenie 1 litra takto získanej šťavy použijete približne 1 kg cukru. Pri sladení sa orientujte podľa vlastnej chuti. Dôkladne premiešajte — cukor sa musí rozpustiť. Na záver nalejte do pripravených pohárov alebo fliaš.
Marmeláda z arónie
Budete potrebovať: plody arónie, cukor a želírovací prípravok. Bobule nasypte do hrnca a podlejte trochou vody. Pod pokrievkou uvarte do mäkka. Výslednú zmes dôkladne prepasírujte cez sito, čím získate pretlak. Hmotu zmiešajte s cukrom a želírovacím prípravkom a povarte päť minút. Ešte teplé nalejte do pohárov.
Aróniový kompót
Budete potrebovať: 2 kg plodov arónie, 0,5 kg cukru. Aróniu dajte na noc namočiť aj so stopkami. Ráno plody otrhajte a nasypte do hrnca. Podlejte 200 ml vody. Varte prikryté asi 5 minút, a potom odokryté ďalších 10 minút. Pridajte cukor a varte ešte 10 minút.
Predaj produktov z arónie
Samotné plody sa dajú kúpiť len zriedka. Oveľa častejšie sa môžete stretnúť s výrobkami z arónie. V predaji sú šťavy, dreň a džemy z arónie, sušená arónia, víno a dokonca aj čokoláda s bobuľkami arónie. Na liečebné účely dostanete kúpiť tinktúru alebo kvapky z arónie a čajoviny s obsahom arónie. Pri konzumácii produktov z arónie treba vziať do úvahy, že nie sú vhodné pre tehotné ženy a deti do troch rokov.
Šťavy
V predaji nájdete 100% čistú šťavu bez konzervačných látok a cukru. Pije sa 0,1 l denne, najlepšie nalačno. Pred použitím je nutné ju pretrepať.
BIO šťava Original
100% BIO ovocná šťava z prvého lisovania plodov arónie je ovocná sťava bez pridaného cukru, vody a iných aditív.
Sirup
Ak nie ste zástancom konzumácie bieleho cukru, iste vás poteší sirup z arónie s trstinovým cukrom.
Sirup z arónie
Arónia sirup s obsahom 53% šťavy z arónie a 47% trstinového cukru. Má vysoký obsah účinných látok a antioxidantov.
Sušená arónia
Oproti šťave obsahujú sušené plody viac minerálov a vlákniny. Užíva sa 1 polievková lyžica denne.
Víno
Víno si zachováva všetky liečivé vlastnosti plodov. Vyrába sa lisovaním čerstvých bobúľ arónie. Hodí sa k jedlám zo zveriny alebo ako dezertné víno. Má plnú, aromatickú chuť.
Prášok z arónie
Môžete si ho pridať napríklad do jogurtu alebo nápoja. Užíva sa 1 – 2 čajové lyžičky denne.
Arónia Prášok bobica
BIO Prášok z arónie – získava sa mletím odšťavených plodov a jadierok arónie. Práškom si môžete obohatiť svoje raňajky, pridať do müsli, jogurtu, ovocných štiav alebo premiešať s medom na posilnenie prirodzenej funkcie tela. Stručne povedané, použiť na prípravu všetkých druhov zdravých pokrmov či nápojov. Všetky produkty značky BOBICA majú certifikát ekologického poľnohospodárstva a sú vhodné pre vegetariánov a vegánov.
Tinktúra
Na jej výrobu sa používajú plody, puky alebo kvety arónie. Môžete ju vmiešať do nápoja.
Pouzivame Aroniu pravidelne 1×za deň 0.4cl. Prave posledne 2 dni nam ostalo nevolno. Zvracali sme. Vie mi niekto povedať prečo?
Sestra to užíva, veľmi to chváli, ale povedala, že sa to nesmie užívať na lačno, lebo to vyskúšala a tiež jej bolo nevoľno, tak len po jedle.