Zvýšenou hladinou cholesterolu dnes trpia už aj ľudia po tridsiatke, predovšetkým muži. Príčinou je nezdravý životný štýl zahrňujúci sedavý spôsob života s nedostatkom pohybu a nevhodná strava plná živočíšnych tukov. Ak cholesterol beriete na ľahkú váhu, postupne sa u vás vyvinie ateroskleróza. Tá vedie k ešte väčším hrozbám v podobe infarktu myokardu, mozgovej mŕtvice či ischemickej choroby srdca.
Obsah článku
- Dobrý a zlý cholesterol
- Hodnoty cholesterolu u zdravého človeka
- Príčiny – Prečo máme zvýšený cholesterol?
- Čo robiť v prípade zvýšenej hladiny cholesterolu?
- Aké režimové opatrenia pomáhajú pri zvýšenom cholesterole?
- Aká strava pomáha znížiť cholesterol?
- Aké sú základné postupy, ktoré treba dodržiavať v prípade zvýšenej hladiny cholesterolu?
- Tabletky a Lieky na zvýšený cholesterol
Dobrý a zlý cholesterol
Cholesterol je zložkou každej bunky ľudského tela a tiež je tukovou látkou, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie organizmu. Delíme ho na dobrý a zlý cholesterol:
- HDL, čo je dobrý cholesterol, má antioxidačné a protizápalové účinky na organizmus. Keď je ho v tele dostatok pôsobí ako ,,požierač“ zlého cholesterolu(LDL).
- LDL, alebo inak aj zlý cholesterol, spôsobuje mnohé ochorenia a jeho prebytok v ľudskom tele je spôsobený nadmernou konzumáciou nasýtených tukov a nedostatočnou fyzickou aktivitou.
Dôležitý je nielen celkový cholesterol, ale aj pomer LDL a HDL cholesterolu!
Hodnoty cholesterolu u zdravého človeka
Normálna hladina celkového cholesterolu u zdravého človek by mala byť do 5,0 mmol/l.
V minulosti sa ako parameter zdravia srdcovocievneho systému hodnotila len hladina celkového cholesterolu. Dnes je už tento koncept prekonaný. Oveľa dôležitejší ukazovateľ toho, či máte metabolizmus tukov v poriadku, je pomer dobrého HDL k zlému LDL cholesterolu.
Ak tento pomer nie je priaznivý, znamená to, že máte príliš málo dobrého HDL a príliš veľa zlého LDL cholesterolu. To vedie k usadzovaniu aterosklerotických plátov na stenách ciev a neskôr k závažným srdcovocievnym komplikáciám.
Ak máme menovať tie najhrozivejšie, tak sú to infarkt myokardu, ischemická choroba srdca a mozgová mŕtvica, ľudovo „porážka“.
Príčiny – Prečo máme zvýšený cholesterol?
Zvýšená hladina cholesterolu spolu s nepriaznivým pomerom LDL k HDL, môže byť dedičná, môže prísť vekom, alebo ju môže spôsobiť obezita či spomínaná nadmerná konzumácia nasýtených tukov zo živočíšnej potravy.
Rastlinná strava je s niekoľkými výnimkami (napríklad kokosový olej), bohatá výlučne na nenasýtené tuky, ktoré neprispievajú k zvyšovaniu hladiny cholesterolu.
Pri vysokej hladine cholesterolu sa vplyvom aterosklerotických zmien upchávajú hlavné tepny a cievy, no môže dochádzať aj ku vápenateniu tepien, ktoré vedie takmer až k úplnej strate ich pružnosti.
Čo robiť v prípade zvýšenej hladiny cholesterolu?
Vysoký obsah cholesterolu v krvi môže byť veľmi nebezpečný. Preto je potrebné absolvovať pravidelné preventívne prehliadky u svojho obvodného lekára, ktorý v rámci odberov krvného materiálu dá automaticky otestovať aj váš cholesterol.
Ak sa u vás preukáže zvýšený cholesterol, vždy je dôležité počúvať rady svojho lekára. Ak ešte nejde o závažné štádium, ktoré trvá dlhodobo, vždy majú pred farmakoterapiou prednosť režimové opatrenia. To znamená úprava životného štýlu a prijímanie potravy chudobnej na nasýtené tuky a, naopak, bohatej na tuky nenasýtené.
Aké režimové opatrenia pomáhajú pri zvýšenom cholesterole?
- Fyzická aktivita. Bolo preukázané mnohými vedeckými štúdiami, že pravidelný pohyb – predovšetkým v pásme aeróbneho zaťaženia – dokáže výrazne pomáhať pri znižovaní cholesterolu a „zlých“ tukov v krvi, takzvaných triacylglycerolov. Pohyb okrem toho celkovo priaznivo pôsobí na organizmus. Pri miernej fyzickej záťaži sa z tela vyplavujú škodlivé látky a uvoľňujú sa hormóny, ktoré sú schopné pozitívne vplývať na zdravie človeka. Asi najznámejším príkladom sú endorfíny, ktoré odbúravajú stres, napätie a úzkosť.
- Zmena stravy je tiež krokom k zníženiu hladiny zlého, ale aj celkového cholesterolu v krvi. Hlavne by ste mali obmedziť paštéty, salámy, údené mäso, majonézové šaláty, smotanové výrobky, sladené nápoje a tiež vyprážané jedlá alebo omelety či praženicu. Snažte sa prijímať tuky z rastlinných zdrojov – napríklad olivového či ľanového oleja. Ak si neviete odoprieť konzumáciu mäsa, tak voľte radšej kurča, alebo ešte lepšie ryby. Tie obsahujú zdravé omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, ktoré dokážu veľmi efektívne znižovať hladinu cholesterolu.
- Prestaňte fajčiť. Aj fajčenie je totiž jeden z faktorov, ktoré negatívne vplývajú na ľudské zdravie. Nehovoríme tu však o jeho obmedzení. To už vyvrátilo mnoho vedeckých výskumov. Jediná cesta, ako sa dopracovať k správnej hladine cholesterolu, je úplne prestať fajčiť. To býva pre mnohých veľmi ťažké. Ak si pri odvykaní od fajčenia neviete rady sami, obráťte sa s dôverou na svojho lekára. Poradí vám, ktoré nikotínové náhrady si vybrať. Najčastejšie sú nikotínové náplaste alebo žuvačky. Tie vám pomôžu prekonať abstinenčné príznaky. Neskôr môžete postupne vysadiť aj nikotínové náhrady a ste von z bludného kruhu.
- Dopĺňajte telu vitamíny aj v podobe tabliet. Asi najdôležitejšie sú v tomto smere vitamíny rozpustné v tukoch, z nich najmä vitamín E a A. Na stenu ciev pozitívne vplýva najmä vitamín C. Ten môžete získať aj zo stravy bohatej najmä na citrusové plody. Posledným kúskom do vitamínovej mozaiky pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, sú vitamíny zo skupiny B, známe ako B-komplex.
Tip: Namiesto vyprážania na oleji zvoľte inú úpravu potravín, ako je napríklad grilovanie, pečenie alebo varenie. Ak potrebujete pri kuchynskej úprave tuk, použite radšej už spomínaný ľanový alebo olivový olej v malom množstve. Samozrejme, vždy majte na pamäti, že akékoľvek tepelné „trápenie“ zdravého tuku ho znehodnocuje. Skúste preto prejsť radšej na stredomorskú diétu a zdravé rastlinné tuky pridávať do jedál ako príchuť v surovom stave.
Aká strava pomáha znížiť cholesterol?
Existujú potraviny, ktoré zásadne znižujú cholesterol, poďme si vymenovať najefektívnejších zástupcov:
- Orechy a strukoviny: vlašské orechy, mandle, lieskové orechy
- Ryby: predovšetkým tučné ryby, ako je tuniak, makrela, sardinka, sleď (haring).
- Ovocie a zelenina: konzumovať môžete v podstate všetky druhy zeleniny, ale najmä varené zemiaky, brokolica a ostatné druhy zelenej zeleniny. Ovocie môžete konzumovať akékoľvek, priaznivo pôsobí aj sušené.
- Rastlinné oleje: najmä olivový, ľanový, ale aj akýkoľvek iný, pokiaľ je lisovaný za studena, čo sa často dá poznať podľa označenia „extra virgin“.
- Cibuľa a cesnak: nedá sa povedať, že priamo znižujú cholesterol, ale zlepšujú prietok krvi a pôsobia antibakteriálne a protizápalovo, čím pomáhajú potláčať arterosklerózu, hlavne v raných štádiách.
Aké sú základné postupy, ktoré treba dodržiavať v prípade zvýšenej hladiny cholesterolu?
Udržujte si správnu hmotnosť pretože nadváha alebo v horšom prípade obezita vedie nielen k srdcovocievnym ochoreniam, ale aj mnohým ďalším, medzi ktoré patrí aj cukrovka.
Určite jedzte zdravo a pravidelne, jedlo majte rozložené na menšie porcie počas celého dňa. Ideálne je mať 5 jedál denne. Taktiež dodržiavajte normy pitného režimu a pite najmä rôzne druhy čajov, najlepšie sú bylinkové, fajn je aj zázvorový alebo zelený. Pozor na minerálne vody – niektoré obsahujú priveľa sodíka!
A tým sa dostávame k veľmi dôležitému záveru: menej soľte a slaďte jedlá. Vysoká hladina sodíka nevplýva dobre na srdcovocievny systém a zvyšuje krvný tlak. Prečo však nesladiť? Táto problematika je trochu zložitejšia na vysvetľovanie, stačí si zapamätať, že cukor spôsobuje v organizme kaskádu rôznych metabolických procesov, ktoré vplývajú veľmi nepriaznivo na hladinu cholesterolu. Takže nie je to len o tukoch, ale aj o cukre! To je dôležité si zapamätať.
Udržujte vaše telo v pohybe v podobe prechádzky, behu, cvičenia, bicyklovania alebo iných fyzických či športových aktivít. Dôležité je to najmä, ak máte sedavé zamestnanie. Najideálnejšie je obmieňanie obdobia oddychu s obdobím fyzickej aktivity.
Tabletky a Lieky na zvýšený cholesterol
Arterin je účinný a dobre tolerovaný liek pre udržanie normálnu hladinu cholesterolu . Arterin , ktorý obsahuje 10 mg monacolin-K v každej tablete, možno užívať dlhodobo a bez vedľajších účinkov .
Pozrieť v obchode