Echinacea kvapky, čaj, tinktúra alebo sirup pre deti?

Echinacea je liečivá rastlina, dorastajúca do výšky 1 až 1,5 metra. Jej purpurovo sfarbené kvety sú nádhernou ozdobou okrasných záhrad, no málokto vie, že táto krásna rastlinka má nemalý vplyv na naše zdravie, imunitu a vitalitu.

echinacea purpurova

Čo je to echinacea

Rozlišujeme až 9 druhov echinaceí, no len u echinacey purpurovej boli zistené pozitívne účinky na ľudský organizmus. Je to najmä vďaka vysokému obsahu echinacínu, polysacharidov a flavonoidov.
Echinacín je látka, ktorá pomáha povzbudzovať imunitný a lymfatický systém, vďaka čomu posilňuje obranyschopnosť organizmu, zmierňuje príznaky chrípky a nachladnutia a zlepšuje hojenie rán.

Polysacharidy taktiež napomáhajú posilneniu imunitného systému a, okrem toho dodávajú telu pocit energie a vitality. Vďaka obsahu flavonoidov a kyseliny kávovej sa echinacea purpurová môže pochváliť svojím protizápalovým, protivírusovým a antimikrobiálnym účinkom.

V rastlinke echinacea taktiež nájdeme látky zvané triesloviny, ktoré majú antioxidačný účinok a chránia telo pred voľným radikálmi, čím pomáhajú spomaľovať starnutie.

Pestovanie a zber echinacey purpurovej

Rastlinka echinacey pochádza zo Spojených štátov amerických a do Európy sa dostala najmä pre svoj vzhľad a využitie v okrasných záhradách. Obľubuje polotieň a dostatok vlahy.
Hoci je echinacea trvalou rastlinou, najúčinnejšia je prvé 3 – 4 roky, neskôr stráca svoju účinnosť a pokiaľ ju chcete aj naďalej využívať pre jej liečivé účinky, je vhodné zasiať nové semienka.
Výhodou echinacey purpurovej je jej celková využiteľnosť, to znamená každú jej časť, od kvietkov až po korene môžeme využiť v prospech nášho zdravia.

echinace - pestovanie a zber kvetov

Kvety zbierame v období plného kvitnutia a využívajú sa na tinktúru, kedy 12 čerstvých kvetov zalejeme pol litrom liehu a necháme 3 týždne lúhovať. Odstátu tinktúru potom scedíme a užívame po kvapkách podľa potreby.

Listy môžeme zbierať počas celého roka, najúčinnejšie je to však na jeseň, kedy sa v nich nachádza najviac účinných látok. Listy sú vynikajúce na čaj. Pripraviť ho môžeme z čerstvých listov, kedy lúhujeme 4 – 5 minút, alebo zo sušených, kde lúhovanie trvá 8 -10 minút.

Obľúbený Echinacea čaj

Koreň spracovávame koncom jesene v druhom až treťom roku vegetácie. Sú ideálne na tinktúru alebo na sušenie. Pred spracovaním je potrebné koreň poriadne očistiť vo vode a orezať.
Niektorí dlhoroční fajčiari odporúčajú koreň z echinacey ako účinný prostriedok, proti závislosti na nikotíne. Stačí ak vymeníte cigaretu za fajku naplnenú usušeným koreňom echinacey spolu s listami medvedice lekárskej.

Účinky echinacey

  • Podporuje imunitu – vďaka obsahu účinných látok echinacea podporuje imunitný a lymfatický systém, čím pomáha bojovať proti nachladnutiu, chrípke, ale aj mnohým respiračným ochoreniam.
  • Spomaľuje starnutie – echinacea má vďaka látkam zvaným triesloviny aj antioxidačný účinok, čím spomaľuje predčasné starnutie buniek a zároveň ich ochraňuje pred voľnými radikálmi.
  • Urýchľuje hojenie rán – echinacea je vynikajúcim pomocníkom pri kožných ochoreniach, ekzémoch, popáleninách, preležaninách, jazvách či iných vonkajších poraneniach. Echinaceu môžete v tomto prípade užívať vnútorne alebo si poranenia zvonku potierať šťavou alebo tinktúrou.
  • Zlepšuje trávenie – ako už bolo spomenuté, echinacea má antioxidačný a detoxikačný účinok, vďaka čomu napomáha odplavovaniu toxínov z tela. Tým stimuluje tráviacu aj vylučovaciu sústavu a napomáha regenerácii pečene.
  • Protizápalové účinky – tým, že echinacea pôsobí protizápalovo, pomáha bojovať proti rôznym ochoreniam zápalového charakteru, ako je zápal horných a dolných dýchacích ciest, zápal stredného ucha, zápal močových ciest, zápal pohybového ústrojenstva ale aj pri problémoch s prostatou.
  • Dodáva pocit energie a vitality – nielen preto, že posilňuje organizmus, ktorý je následne odolnejší voči baktériám a vírusom, ale aj vďaka polysacharidom, ktoré povzbudzujú telo a dodávajú mu energiu.

Echinacea obchodoch

Ak sa necítite na pestovanie vlastnej echinacey, obchody ponúkajú širokú škálu produktov z tejto liečivej rastliny. Vybrať si môžeme medzi niekoľkými druhmi čaju, tinktúrami, sirupmi, kvapkami či tabletkami. Odlišnosti sú v cene, koncentrácii, ale aj balení.

Echinacea tinktúra/extrakt

Najúčinnejšia je tinktúra, nakoľko v malej fľaštičke je koncentrované veľké množstvo liečivej rastliny. Tá však obsahuje alkohol. Ak chceme alkohol eliminovať nakvapkáme tinktúru do teplého čaju a alkohol sa vyparí. Aby sa však netratili účinné látky teplota vody by nemala byť vyššia ako 40°C.

hanus echinacea liehový extrakt

Pozrieť v obchode

Echinacea kvapky

Echinacea kvapky sa užívajú 3x denne, po 20 – 30 kvapiek, v akútnej fáze, môžeme požiť až 50 kvapiek jednorazovo a potom 10-20 kvapiek každú hodinu. Veľkou výhodou týchto kvapiek je, že sú aj pre deti už od 2 rokov, tým podávame na posilnenie imunity 3 kvapky 3x denne. Kvapky je vhodné pred prehltnutím podržať asi 10 sekúnd v ústach.

Echinacea tabletky

Ďalšou možnosťou je Echinacea forte, teda tabletky, kde nájdeme až 150mg extraktu z echinacey, čo zodpovedá asi 600mg čerstvej echinacey. Tabletky sú naviac obohatené o vitamín C (500mg) a zinok (10mg), čím je imunita organizmu ešte viac posilňovaná. Naviac ich stačí užívať len raz denne.

gs echinacea forte 600

Pozrieť v obchode

 

Echinacea sirup Hanus

Sila imunity je častokrát veľmi skúšaná v detských kolektívoch, deti ešte nemajú tak dokonale vyvinutý imunitný systém, alebo ľudovo povedané, lepí sa na nich každý bacil. Je teda na mieste posilňovať ich imunitu rôznymi doplnkami výživy. Jedným z nich je aj echinacea hanus, čo je detský sirup na posilnenie imunity a obranyschopnosti organizmu. Užívať sa môže preventívne 10 – 30 kvapiek 3x denne alebo nárazovo počas choroby. Sirup je potrebné užívať minimálne 5 dní, ale nie viac ako 2 mesiace súvisle, bez aspoň 10 dňovej prestávky.

hanus echinacea detský sirup

Pozrieť v obchode

 

Nežiadúce účinky echinacey purpurovej

Dlhodobé a nadmerné užívanie echinacey môže viesť k problémom s pečeňou, rastlinka echinacey purpurovej totiž obsahuje alkaloid, ktorý príliš zaťažuje pečeň.

Prípravky s echinaceou by ste nemali užívať spolu s anabolikami, špeciálnymi prípravkami na imunitu a s liekmi obsahujúcimi ketokonazol a amiodaron. Vyhnúť sa mu mali taktiež ľudia s AIDS alebo HIV. Echinacea a produkty z nej nie sú vhodné v tehotenstve a počas dojčenia.

Imunita a imunitný systém je pre mnohých ľudí veľkou neznámou, často si ani neuvedomujeme ako svojmu organizmu škodíme a znižujeme silu obranyschopnosti organizmu činnosťami, ktoré denne vykonávame (alkohol, fajčenie, nevhodné stravovanie…). Urobte teda pre svoju imunitu niečo prospešné a spýtajte sa v lekármi na echinaceu.

Diskusia

  1. Martina Kucbelová says:

    Dostala som radu že by som mohla Echinaceu dávať nášmu 24 ročnému papagájovi Alexander malý, má problémy s preperovaním ide mu to v poslednom čase ťažšie, na ľavom krídle na ramene sa mu spravila taká tuková vrstva a tá ho pozbavila lietania. Má svoj vek ale poradili mi dávať na vatičku zopár kvapiek exinacei a tak mu to aplikovať do zobáčika a k tomu vraj aj arašídové maslo na vatičku podávať. Prosím o radu aké máte s týmto skúsenosti, kúpila som kvapky detské balenie v ružovo zelenej krabičke a rada by som pomohla nášmu papagájovi ak by to bola teda skutočne pravda a echinacea by mu mohla pomôcť. Veľmi pekne ďakujem za radu, skúsenosť a trpezlivo počkám na vašu odpoveď. Čitateľka Maťka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *