Reflux u detí aj dospelých. Príznaky, liečba, lieky

Nepríjemná kyslá alebo horká chuť v ústach, pálenie záhy a zápach z úst môžu byť prejavmi refluxu, pri ktorom sa skonzumovaná potrava s prímesou žalúdočných kyselín vracia naspäť do pažeráka a spôsobuje nepríjemné problémy. Žalúdočné kyseliny zvyknú spôsobovať aj ďalšie ťažkosti v podobe bolesti zvierača žalúdka, chronický kašeľ, zápal dutín alebo horných dýchacích ciest. Žalúdočné kyseliny nie sú prospešné ani pre zubnú sklovinu, čo znamená rýchlejšiu tvorbu zubných kazov, eróziu zubov ale aj nepríjemné a bolestivé prehĺtanie.

reflux u detí aj dospelých

Reflux nemusí byť vždy problematický. Za normálnych okolností je to bežný fyziologický jav, ktorý umožňuje odgrnutie a to najmä u malých detí.No, keď sa k nemu primiešajú aj vyššie spomenuté príznaky, môže ísť o vážnejší zdravotný problém.

Príčiny vzniku refluxu

Hlavnou príčinou vzniku býva prejedanie sa a prijímanie väčšieho množstva potravy ako naše telo potrebuje a je schopné spotrebovať.

Tlak v žalúdku spôsobuje vznik plynov, premnoženie črevných baktérií alebo samotný reflux. Tieto príznaky zhoršujú aj jedlá, ktoré spôsobujú plynatosť. Patria sem strukoviny, kysnuté pečivo, karfiol, brokolica ale aj ťažké a mastné jedlá, bublinky a alkohol.

reflux - príčiny a liečba

Reflux u dojčiat

U dojčiat v období 3 a 4 mesiaca je tento jav bežný, ak je množstvo, ktoré dieťa vyvráti menšie ako jedna čajová lyžička.

Pokiaľ sa prejavuje aj po prvom roku veku dieťaťa a naďalej pretrváva, môže ísť o vrodenú chybu zvierača. Dojčatá ešte nemajú dostatočne vyvinutý zvierač a po nakŕmení sa nemusí úplne zavrieť, čo spôsobuje spätný návrat potravy do pažeráka alebo do úst.

Preto by sa nemali deti hneď po dojčení vložiť do postieľky ale držať vo vertikálnej polohe a počkať, kým si neodgrgnú. Navyše by mali mať v postieľke vyvýšenú hlavičku aby sa v prípade návratu potravy neudusili.

Reflux u dojčiat

Pretrvávajúci reflux môže byť aj znakom toho, že dieťa prijíma naraz priveľké množstvo potravy, ktoré nestihne stráviť. Dávajte mu preto radšej menšie porcie ale viackrát denne.

Reflux môže zhoršovať kravské mlieko, dedičnosť, nízka pôrodná hmotnosť, nedostatočné sacie návyky pri dojčení, ochorenie dýchacích ciest alebo užívanie niektorých druhov liekov.

Príznaky sa zhoršujú, keď sa dieťaťu režú zúbky alebo v priebehu virózy. Ak dieťa kvôli refluxu nepriberá ale naopak stráca na váhe, je podráždené, bolestivo plače alebo sliní, navštívte pediatra.

Reflux u starších detí

Pokiaľ sa reflux prejavuje aj u detí starších ako rok a pol, s najväčšou pravdepodobnosťou vám pediater odporučí GER diétu, pri ktorej by ste z jedálnička dieťaťa mali vyradiť všetky citrusové plody, strukoviny, údeniny, cibuľu, mliečne výrobky, kysnuté múčniky, perlivé minerálne vody, korenisté a vyprážané jedlá a rafinovaný cukor.

Naopak by ste do jeho jedálnička mali zaradiť antirefluxné mlieko, ovocie ako napríklad jablká, banány, čučoriedky. Zo zeleniny najmä mrkvu, petržlen, pečené zemiaky, šalát a uhorku.

Vyhýbajte sa bielej múke a tučným mäsitým jedlám. Dieťa by malo jesť najneskôr dve hodiny pred spaním, nepiť poležiačky a mať počas spánku zvýšenú polohu hlavy.

Reflux u dospelých

Týmto problémom netrpia iba deti, ale aj my dospelí. Reflux u dospelých môže mať až štyri štádiá, pričom posledné je veľmi závažné a dochádza pri ňom k zúženiu pažeráka a jeho postupnému prechodu do žalúdka.

Ďalším pomerne častým štádiom spôsobeným refluxom pažeráka je chronický kašeľ, ktorý sa prejavuje miernym chrapotom a pocitom cudzieho telesa v krku.

Tieto ťažšie formy sa musia liečiť endoskopicky a ak to nie je možné tak chirurgicky. No nemusíte sa hneď báť, že budete musieť podstúpiť operáciu, ak sa u vás občas prejavia znaky refluxu.

Kým choroba prejde do takýchto štádií, trvá to niekoľko desiatok rokov. V prvých fázach by ste mali rovnako ako deti, zmeniť svoj jedálniček a vylúčiť z neho ťažké jedlá, strukoviny, alkohol, obmedziť fajčenie a prijímať dostatok tekutín.

Obzvlášť si urobte celkový detox organizmu a prijímajte vyvážené množstvo vlákniny, aby ste dostali z tela von všetky toxíny.

Taktiež by ste si mali dopriať pohyb, aspoň polhodinu denne, nie však tesne po jedle. Vtedy by ste sa dočkali presne opačného efektu.

Voľnopredajné lieky na reflux

Zdravá strava a dostatok pohybu dokážu tieto problémy odstrániť. K liečbe skúste pridať aj voľne predajné lieky znižujúce kyslosť žalúdočných štiav (antacidá) alebo lieky na prečistenie pažeráka (prokinetiká).

talcid na žalúdočnú kyselinu

Talcid

Liek na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny. Napomáha eliminovať príznaky-reflux, pálenie záhy, vredy. Žuvacie tablety. Liek pôsobí priamo v mieste bolesti a nevstrebáva sa do krvného obehu. Liek sa užíva na liečbu príznakov pálenia záhy, pocitu plnosti a bolesti v nadbrušku, a na odporučenie lekára pri akútnych a chronických zápaloch žalúdkovej sliznice (gastritíde), pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch, pri zápale pažeráka.

Pozrieť v lekárni

 

nolpaza na pálenie záhy a reflux

Nolpaza

Liek, ktorý znižuje produkciu kyseliny v žalúdku. Napomáha eliminovať príznaky-pálenie záhy, reflux. Tablety sa užívajú nalačno. Liek obsahuje liečivo pantoprazol, ktorý blokuje „pumpu“ produkujúcu žalúdočnú kyselinu, čím znižuje množstvo kyseliny v žalúdku. Liek sa používa na krátkodobú liečbu príznakov refluxu (napríklad pálenie záhy, regurgitácia kyseliny).

Pozrieť v lekárni

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *