Každý z nás už počul o šípkovom čaji, alebo šípkovom džeme. Počuli ste však už o šípkovom oleji? Ďalší z mnohých vzácnych olejov získaných z našej prírody nesmie chýbať ani u vás doma. Prečo? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.
Obsah článku
Vlastnosti šípkového oleja
Šípkový olej sa vyrába zo šípových plodov, ktoré sa lisujú za studena. Olej má červenkastú farbu a príjemne vonia. Využíva sa hlavne vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle, nakoľko má veľmi pozitívne účinky na pokožku a hojenie rán na koži. Je cenovo dostupný a dá sa ľahko zohnať.
Organický olej lisovaný z plodov šípok napomáha hojeniu drobných jaziev a RENK. Účinne pôsobí proti vzniku strií. Vyhladzuje a vypĺňa vrásky, navracia pleti elasticitu a vitalitu. Olej je vhodný na starostlivosť o zrelú a suchú pleť.
- hydratuje,
- vyživuje,
- regeneruje,
- omladzuje,
- vyhladzuje vrásky,
- spevňuje nechty,
- hojí drobné jazvy a ranky
Na čo sa používa?
Šípkový olej sa využíva najmä na hojenie jaziev, na vyživenie pokožky a na zvýšenie jej elasticity. Pomáha odstrániť pigmentové fľaky a vyhladzuje vrásky. Zároveň má protizápalové účinky, pomáha pri kožných ochoreniach a posilňuje aj nechty a vyživuje vlasy. Je vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie. Označuje sa aj ako suchý olej, pretože má vysokú vstrebateľnosť a na pokožke neostáva mastný filter.
Zloženie
Šípkový olej je bohatý na antioxidanty, vitamíny A, C a E, ktoré majú pozitívny vplyv hlavne na pokožku, pretože vitamín C podporuje tvorbu kolagénu a vitamín E hydratuje a vypína pleť. Ďalšími podstatnými látkami sú esenciálne mastné kyseliny a stopové prvky, ako draslík, železo, vápnik a horčík.
Účinky
- Spomaľuje proces starnutia
- Vyhladzuje vrásky a zabraňuje ich tvorbe
- Odstraňuje kožné škvrny
- Pomáha pri hojení rán
- Pomáha pri kožných ochoreniach
- Prevencia pri bežných sezónnych chrípkach
- Podporuje imunitu
- Prospieva kardiovaskulárnemu systému
Na telo, vlasy aj nechty
Využite šípkový olej ako masážny olej, zábal na vlasy, balzam na pery, najmä v zimnom období alebo spevňovač suchých a lámavých nechtov. Taktiež ho môžete používať namiesto krému po opaľovaní, ak máte pokožku spálenú slnkom. Vaše telo sa vám odvďačí. Okrem spomenutého môžete olej využiť aj v studenej kuchyni.
Pre koho je určený
Šípkový olej sa perfektne hodí pre všetky druhy pleti, obzvlášť pre tie, ktoré potrebujú vyživiť. Pomáha suchej a dehydratovanej pokožke. Je vhodný pre deti, ľudí s citlivou pokožkou. Pomáha pri lupienke, psoriáze a pigmentových škvrnách. Je vhodný aj pre tehotné ženy, pretože olej zvyšuje elasticitu, čím predchádza tvorbe strií.
Užívanie a dávkovanie
Vonkajšie použitie: Nalejte (nakvapkajte) požadované množstvo oleja na dlane a aplikujte na pleť alebo postihnuté miesto. Masírujte, kým olej nevsiakne do pokožky. Je vhodný aj namiesto denného krému, prípadne ho môžete primiešať do krémov, opaľovacích krémov alebo pleťových vôd.
Na vlasy: olej naneste na pokožku hlavy a masírujte. Potom olej rozotrite aj do dĺžok vlasov, zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Následne vlasy opláchnite. Vlasy budú vyživené a hydratované, vráti sa im lesk a farba, budú krásne voňať a zbavíte sa aj lupín. Pri častejšej aplikácií môžete zabrániť aj vypadávaniu vlasov.
Vnútorné použitie: odporúčaná denná dávka je 1 čajová lyžička. Vnútorné použitie nie je vhodné pre deti do troch rokov.
Ak nechcete rovno investovať do šípkového oleja, môžete si ho otestovať vo forme rôznych kozmetických prípravkov, ktoré obsahujú výťažky zo šípok. Ak sa vám to osvedčí a budete chcieť experimentovať, siahnite po oleji.
Recenzie a skúsenosti
Internetové fóra sú plné diskusií o tom, či šípkový olej zaberá na jazvy. Sto ľudí, sto chutí. Tak je to so všetkým. Čo sa týka tohto oleja, niektorým dievčatám zabral a jazvy zmizli, iným zas nevyhovoval, ani čo sa týka vstrebateľnosti. Inak si dievčatá a ženy chvália jeho účinky na pleť, ktorá vyzerá zdravo a má peknú farbu. Taktiež bol vysoko hodnotený účinok oleja na vlasy, ktoré prestali vypadávať, vrátil sa im lesk a pevnosť. Veľkým mínusom u viacerých žien však bol fakt, že sa rýchlo minie, pretože sa dá využívať každodenne a skoro na všetko.
Dostupnosť a cena
Šípkový olej sa dá kúpiť v sieti internetových obchodov, v lekárni, v drogériách a v predajniach zameraných na zdravú výživu. Cenovo sú veľmi rozdielne, záleží od kvality a značky. Je to len na vás. Cena sa pohybuje cca od 5 € vyššie. Ak sa vám zdá suma privysoká, ponúkame vám lacnejší variant vo forme domáceho receptu.
Domáca výroba šípkového oleja
Výroba je jednoduchá, ale vyžaduje si trpezlivosť. Sušené šípky rozdrvte a zmiešajte s jojobovým olejom v pomere 1:1. Nechajte ich spolu v sklenej nádobe 6 týždňov. Keď sa olej sfarbí do jantárova, odstráňte drvené šípky a olej prelejte do tmavej sklenej fľaštičky. Tmavá fľaštička neprepustí žiadne svetlo, vďaka čomu olej nezoxiduje, a vydrží tak po celý rok.
Ak chcete vyzerať ako Šípková Ruženka, siahnite po šípkovom oleji. Jeho využitie je všestranné a zdravotne nezávadné. Vaša pokožka bude jemná, hebká, vyživená a hydratovaná. Zbavíte sa nepekných jaziev po akné, vaša pleť bude vyhladená a vlasy sa stanú korunou krásy.
Rada by som sa spytala,ako ste susili sipky? V celku ci rozkrojene a ocistene? Dakujem!