Tráviace enzýmy sú špeciálne bielkoviny produkované žľazami tráviacej sústavy. Pomáhajú štiepiť bielkoviny, sacharidy a podporujú normálne fungovanie tráviaceho systému.
Tráviace enzýmy sú nevyhnutné na správne trávenie a vstrebávanie živín a energie do krvného obehu. Pre naše telo sú taktiež prospešné pri regenerácii buniek a tkanív.
Rozlišujeme niekoľko druhov tráviacich enzýmov, pričom najdôležitejšie z nich sú:
- Pankreatín – je produkovaný pankeasom, pomáha pri rozpúšťaní tukov a odstraňovaní zvyškových látok, ktoré vznikajú počas trávenia. Tým v nemalej miere pomáha očisťovať organizmus.
- Papaín – má upokojujúce účinky na žalúdočnú sliznicu, preto má veľmi dobré účinky pri ochoreniach tráviacej sústavy, vredoch, celiakii či chronickej hnačke. Má podobné vlastnosti ako enzýmy pepsín a chymotrypsýn (hlavné tráviace enzýmy) a získame ho z tropickej rastliny papája.
- Trypsín – je zodpovedný za štiepenie a vstrebávanie bielkovín z tenkého čreva. Je schopný rozpúšťať proteínovú vrstvu na povrchu poškodených buniek, ktoré sa následne stávajú prístupnejšie pre bunky imunitného systému a tie poškodené bunky zneškodnia. Vzniká v čreve z výlučkov pankreasu.
- Chymotripsín – má podobné vlastnosti ako trypsín, najlepšie pôsobia súčasne.
- Bromelaín – štiepi bielkoviny, čím pomáha pri tráviacich problémoch, ako je pálenie záhy, plynatosť, zápcha, hnačky a vracanie. Taktiež zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek, čím pôsobí preventívne proti trombóze. Uvoľňuje zovretie srdcových tepien a zlepšuje priebeh angíny pectoris. Vo vysokej koncentrácii ho nájdeme v ananáse.
- Lipáza – rozkladá tuky na glycerol a mastné kyseliny, ktoré sa cez črevnú stenu dostávajú do krvi a pečene. Dalo by sa teda povedať, že práve tento enzým riadi množstvo tukov v organizme. Je produkovaná slinivkou brušnou a je najdôležitejším lipolytickým enzýmom ľudského tela.
- Celuláza – štiepi rastlinné vlákna.
- Legumáza – štiepi strukoviny.
Laktáza – štiepi mliečny cukor. - Sacharáza – štiepi trstinový cukor.
- Amyláza – štiepi škrob, nájdeme ju v slinách a v črevných a pankreatických šťavách.
- Proteáza – podporuje trávenie bielkovín, nájdeme ju v pankreatických a žalúdočných šťavách
Obsah článku
Kedy máme nedostatok tráviacich enzýmov v tele?
Už malé dieťa sa rodí s istou zásobou tráviacich, ale aj iných, enzýmov. Krátko po narodení si telo začína enzýmy samo vyrábať. Pôsobením veku, stravy a mnohých iných vonkajších aj vnútorných vplyvov sa môže tvorba enzýmov spomaliť.
Prejavy nedostatku tráviacich enzýmov
- Únava – jednou z hlavných úloh tráviacich enzýmov je získavanie energie z jedla. Ak v tele nie je dostatok týchto enzýmov, tvorba energie je spomalená.
- Neustály hlad alebo nechutenstvo
- Rýchly nárast hmotnosti
- Časté infekcie – lekári tvrdia, že správne fungovanie imunity je z veľkej časti závislé na stave hrubého čreva. Ak máme nedostatok tráviacich enzýmov, celý tráviaci trakt je zaťažený a nefunguje správne.
- Zápal hrubého čreva
- Nadúvanie
- Nedostatočné trávenie
- Svalové kŕče
- Zápcha
Ak ste sa aj vy našli v niektorom z týchto príznakov je potrebná zmena stravovacích návykov, zvýšená konzumácia strukovín, klíčkov, surovej zeleniny a ovocia.
Dôležitá je detoxikácia organizmu, ktorá prečistí tráviaci trakt a pečeň. Následne je dobré nasadiť enzýmy na trávenie vo forme výživových doplnkov, ktoré upravia rovnováhu črevnej mikroflóry.
Tráviace enzýmy v lekárni
V lekárni nájdeme široké spektrum výživových doplnok na báze tráviacich enzýmov. Jedným z nich je Digestive Enzymes od firmy Weber Natural, kde nájdeme tráviace enzýmy amylázu, belaín, bromelaín a papín. Cena týchto tráviacich enzýmov sa pohybuje od 6 do 9 eur za 90-tabletkové balenie.
Ďalej si môžeme vybrať tráviace enzýmy od firmy Jamieson, kde nájdeme v porovnaní s predchádzajúcim produktom viac tráviacich enzýmov. Konkrétne celulázu, amylázu, papaín, bromelaín, laktázu a lipázu. Za 90-tabletkové balenie zaplatíme 9 až 14 eur.
Bio enzyme Complex od firmy Kompava je ďalším výživovým doplnkom s obsahom tráviacich enzýmov na trhu. V tabletke nájdeme papaín, digezym (komplex rastlinných enzýmov), pankreatín, bromelaín, celulázu, lipázu a laktázu. Cena 60-tabletkového balenia je od 12 do 15 eur.
Všetky vyššie spomenuté výživové doplnky pôsobia dlhodobejšie a preventívne na zlepšenie trávenia a plnohodnotného života. Ak je ale váš problém väčší a potrebujete rýchlejšie riešenie, siahnite po sinejších a koncentrovanejších tabletkách s obsahom tráviacich enzýmov.
Na trhu ich nájdeme niekoľko a pri výbere vám najlepšie poradí lekár alebo lekárnik, no väčšina z nich je určená priamo na odstránenie ťažkostí plynúcich z nedostatočnej funkcie konkrétnych orgánov.
Pri správnom dávkovaní ťažkosti rýchlo miznú. Pre príklad sú tu tabletky Pancreolan Forte, kde nájdeme tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú pri ochoreniach slinivky brušnej.
Iný liek, Panzynorm, obsahuje kombináciu lypázy, amylázy a proteázy, ktoré spoločne pomáhajú rozložiť a stráviť jednotlivé zložky potravy.
Nežiadúce účinky
Dôležité je podotknúť, že tráviace enzýmy v tabletkách nie sú vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Nie sú v žiadnom prípade náhradou plnohodnotnej stravy a v prípade dlhodobého užívania je dobré sa poradiť s lekárom.
Dobré trávenie je základ
Stav tráviaceho traktu nám v nemalej miere ovplyvňuje celý náš život. Či už sú to bolesti brucha, nadúvanie, hnačky, alebo zápachy. Nič z toho veru nie ani trošku príjemné.
Jednou z najlepších vecí, ktorú môžeme pre svoje trávenie urobiť je vyvážená a pravidelná strava s dostatkom vitamínov a minerálov, pravidelný pohyb a dostatočná regenerácia organizmu vo forme spánku a oddychu. Ak však ani toto všetko nepomôže, je tu riešenie vo forme tráviacich enzýmov.